Aşağıda IFES Başkanı Voicu Sferdianu ile IFES Summit 2016 Istanbul sırasında yapmış olduğumuz söyleşiyi aşağıda okurlarımızla paylaşıyoruz.

 Sayın Sferdianu öncelikle Istanbul’a hoşgeldiniz. Kongrenin yoğun temposu içinde söyleşi için ayırdığınız zaman için ayrıca teşekkür ederiz. Söyleşinin başında IFES’in tarihçesi ve bu günü hakkında bilgi alabilir miyiz?

IFES Uluslararası Etkinlik Hizmetleri Federasyonu bundan 31 yıl önce 1984 te kuruldu. Öncelikli kuruluş amacı Dünya çapında fuar ve iş etkinlikleri konusunda hizmet veren dernekleri bir çatı altında toplamak olan IFES zaman içinde sektörde hizmet veren firmaların bireysel üyeliğine de açık hale geldi. Halen 10 adet dernek ve 250 adet firma IFES’e üye durumda.

 

IFES bünyesinde yer alan firma ve dernek profillerini biraz açabilir misiniz?

IFES bünyesinde fuar ve iş etkinlikleri endüstisine hizmet veren tüm tedarik hizmet başlıklarına at frimalar yer alıyor. Fakat ağırlığı doğal olarak tedarik sektörünün en önemli bölümü olan stand tasarım ve uygulama sektörü alıyor.

 

Ülkemizdeki kuruluşların IFES’e ilgili ne durumda?

IFES olarak uzun yıllardır Türkiye’deki fuar ve etkinlik tedarikçileri ile irtibat halindeyiz. Fakat üye sayımızın özellikle Stand ve Sergileme Tedarikçileri Derneği’nin kurulması ile hızla arttığını söylemeliyim. Halen Türkiye’den  dernek olarak SSTD ve 15 adet firma federasyonumuza üye durumda. 

 

Halen gerçekleşmekte olan IFES World Summit 2016’ya gelirsek bu etkinlik için Istanbul’u seçmenizin nedenlerini özetler misiniz?

Tabi ki İstanbul’un tüm özellikleri ile iş etkinlikleri açısından Dünya’nın en önemli destinasyonlarından biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bizim açımızdan yılık zirvemize ev sahipliği yapacak ülke veya şehri belirlerken bizim için en önemli kriter o ülkede iş birliği yapabilecğimiz kuvvetli bir partnerin bulunmasıdır. SSTD zirveni gerek hazırlık gerekse gerçekleştirilme sürecinde gösterdiği performans ile ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gösterdi. Bu nedenle Başta SSTD Başkanı Kemalettin Solmaz ve Düzenleme Komitesİ Üyeleri olmak üzere Kongreye katkı sağlayan tüm arakadaşlara çok teşekkür ediyorum.

 

SSTD Başkanı Kemalettin Solmaz geçtiğimiz bir yıl içinde yaşanan terör olaylarının delegelerin kafasında katılım ile ilgili yarattığı karışıklığın tarafınızın kararlı turumu ile aşıldığını belitti. Konu ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Terör günümüzde tüm Dünya’yı tehdit eden global bir sorun haline geldi. Ve bu dönemde Istanbul dışında diğer büyük metropollerde de benzer sorunlar yaşandı. Bu nedenlerle ve yerel partnerimiz olan SSTD’nin de konuya verdiği önem ve adanmayı dikkate aldığımızda iptal için bir gerçekçemiz olmadığını düşündük. Gerçekleştirdiğimiz her yönü ile mükemmel bu etkinlik te görüşlerimizin doğruluğunu kanıtladı. Güven ve işbirliği terimleri ile özdeşleşmiş bir cemiyet olarak  İstanbul’da “Geleceğe Köprüler Kurmak” teması ile bir araya gelmemizin günümüzde tüm Dünya’nın ortak sorunu olan teröre karşı kararlı duruşumuzu göstermesi açısından da önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Elde ettiğiniz izlenimler ışığında Türkiye fuar endüstrisinin mevcut durumu hakkında bir değerlendirme alabilir miyiz?

Fakat ülkenizdeki fuar endüstrisi için derin yorumlar yapabilmek için gerekli bilgiye sahip olmadığımı düşünüyorum. Fakat ilk bakışta Ülkenizde çok gelişmiş bir fuar ve iş etkinliği endüstrisi  olduğu net olarak görülüyor. Yüksek kapasiteli ve modern etkinlik alanlarına, markalaşmış etkinliklere ve tedarik sektöründe uluslararası seviyede hizmet veren çok başarılı pek çok kuruluşa sahipsiniz. 

 

Son olarak Dünya fuar endüstrisinin gelişim trendleri ile ilgili görüşlerinizi özetler misiniz?

Fuar ve iş etkinlikleri endüstrisi  bağlı olduğu ülkenin ekonomisinin aynası durumundadır ve seviyesi ve gücü de ilgili ülkenin genel ekonomik koşulları ile yakından ilintilidir.  Dolayısı ile ekonomiik alt yapısı güçlü olan ülkelerde fuar ve iş etkinlikleri endüstrisi de hem bu altyapının gelişimine katkı sağlamakta hem de bu gelişimden diğer ülke endüstrilerine göre daha fazla pay almaktadır. Bu nedenle Dünya’da fuar ve iş etkinlikleri endüstrisi ile ilgili tek bir yönelimden söz etmek doğru olmayacaktır görüşündeyim.

 Haber Kaynak : http://www.fuarplus.com/tr/home929 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın