1 Mart' ta gerçekleşen M.I.C.E. Sektörü Nereye Gidiyor?? Zirve programında Dernek Başkanımız Sayın Kemalettin Solmaz ile birlikte aşağıdaki dernek başkanları panelist olarak katılım göstermişlerdir.

27-28  Şubat- 1 Mart 2014 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleşen, Türkiye ve Global M.I.C.E. sektörünün en büyük buluşmalarından biri olması hedeflenen  ACE of M.I.C.E. Exhibition ( Kongre, Toplantı ve Etkinlik Sektörü Fuarı)’ ndaki 2 panele Derneğimiz davet edilmiştir.

1 Mart’ ta gerçekleşen “M.I.C.E. Sektörü Nereye Gidiyor?” Zirve programında olarak Dernek Başkanımız Sayın Kemalettin Solmaz ile birlikte aşağıdaki dernek başkanları panelist olarak katılım göstermişlerdir.

Yasemin Pirinçcioğlu (VIP Turizm CEO) Moderatörlüğü’ nde

Ahmet Kunt Sağanak-TESDER Mekânlar Komitesi Başkanı

Alper Sesli-DPID (Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği) Başkanı

Çetin Gürcün-TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) Genel Sekreteri

Handan Boyce-MPI (Meeting Professionals International) Türkiye Kulübü Başkanı

Kemalettin Solmaz-SSTD (Sergileme ve Stand Tasarımcıları Derneği) Başkanı

Meltem Bayazıt Tepeler-YEPUD (Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği) Başkanı

Serap Oğuztaş Karadere-SITE Turkey Başkanı

 

Sayın Solmaz konuşmasının başlangıcında Derneğin en önemli unsurlarından birinin tasarımsal özelliği geliştirmek olduğuna vurgu yapmış ve derneğin kuruluş amacını; “Fuarcılık endüstrisinde fuar standı, firma tanıtımları için sahne tasarımı, defile, festival, konser alanları tasarımı, showroom, kültürel sergileme ve müze sergilemesi alanlarında faaliyet gösteren firmaların gelişimini sağlamak, bu tasarım firmalarının hak ve yetkilerini belirlemek ve korumak, sektörel sorunların çözümünü sağlayarak ortak politikalar belirlemek; tasarım ve üretim kalite standartlarının arttırılarak müşteriler tarafından azami memnuniyetin sağlanmasına yardımcı olmaktır “diye ifade edip bu konuda diğer meslek gruplarıyla birlikte çalışmanın önemine değinmiştir.

S.S.T.D.’ nin hedeflerinin; “Sektör içerisinde hizmet veren firmaların bilinçlendirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunmak, Meslektaşlar arası iletişim ve dayanışmayı güçlendirmek, Sektörle ilgili dünyadaki gelişmeleri izlemek, Sektörler ve topluma tasarlanmış nitelikli ürünler sunulmasını sağlamak amacıyla ilgili kurum/kuruluşlarla üretici, tüketici, müşteri düzeyinde çalışmalar yapmak” olduğunu belirtmiştir.

SSTD Başkanı, konuşmalarının devamında S.S.T.D.’ nin Manifestosu olan; “Sektöre yön vermek için, Türkiye’ de üretilen değerlerin mekânsal boyutta ve dünyanın her yerinde doğru bir sergileme stratejisiyle yer alabilmesi için, Türk üreticileriyle el ele vererek tüm resmi ve yarı resmi kurumlarla işbirliği yapma isteğini” belirtmiş, sergileme ve stand tasarım sektöründe aynı işi yapan kurumların bir araya geleceği IFES 2016 Dünya zirvesini İstanbul’ a getirmek için gayret gösterdiklerini ifade etmiştir.

İkinci bölüme, diğer meslek gruplarının fuarcılık firmalarını  daha iyi anlamaları gerektiğine değinerek başlamıştır. Nitelikli işten ziyade fiyat konusunun öncelikli olarak ortaya çıktığını ifade etmiş, sektörümüzün yaptığımız işin bir tarifinin olmadığının altını çizip bu konuda fazlasıyla gayret gösterildiği ancak bürokratik engellerin çözüme ulaşmayı zorlaştırdığına değinmiştir. Fikri ve mülki yapıda haklarımızı korumak için YEKON gibi bir yapının altında toplanılmaya çalışıldığı örnek gösterilip sertifika oluşturma konusunda da hızlıca bir yapı oluşturmanın gerekliliği vurgulanmıştır.

Son olarak Türkiye’ de Tasarım Hakkı diye bir durumun oluşmadığına değinip,  MICE içinde faaliyet gösteren paydaşları bir bütün olarak görmenin ve bütçeyi doğru planlayarak yürümenin sağlıklı olacağını belirtmiştir.425 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın